O czym pamiętać podczas zakupu oczyszczacza powietrza

Nie da się uniknąć tego, że powietrze na zewnątrz i wewnątrz Twojego domu jest zanieczyszczone. W rzeczywistości, powietrze w pomieszczeniach jest często gorsze niż na zewnątrz. Jeśli masz alergie lub astmę, albo po prostu chcesz mieć czystsze powietrze, oczyszczacz powietrza jest świetnym rozwiązaniem. Obecnie na rynku można znaleźć wiele niedrogich opcji. Jeśli zastosujesz się do wskazówek zawartych w tym artykule, znajdziesz idealny model dla swoich potrzeb. Teraz idź naprzód i oddychaj łatwiej dzięki swojemu nowemu oczyszczaczowi powietrza!

Sprawdź typ filtra

W oczyszczaczach powietrza stosuje się różne typy filtrów. W zależności od tego, jakie zanieczyszczenia chcesz usunąć z powietrza, wybierzesz określony filtr. Na przykład filtry węglowe są świetne w usuwaniu zapachów i dymu tytoniowego, podczas gdy filtry HEPA są pomocne w wychwytywaniu małych cząstek, takich jak pyłki, roztocza i sierść zwierząt domowych. Im wyższy stopień filtracji filtra, tym lepiej będzie on oczyszczał powietrze. Jeśli masz alergie lub astmę, powinieneś wybrać oczyszczacz powietrza o wysokim wskaźniku filtracji. Istnieją trzy rodzaje filtrów, które można znaleźć w oczyszczaczach powietrza - elektrostatyczne, chemiczne i HEPA.

  • Filtry elektrostatyczne - Filtry te są bardzo skuteczne w usuwaniu alergenów takich jak pyłki, sierść, kurz i sierść zwierząt domowych. Filtry te są dobre w wychwytywaniu małych cząstek, ale należy wiedzieć, że cząstki te są zwykle naładowane. Z tego powodu cząsteczki nie są zatrzymywane w filtrze. Zamiast tego, filtr przekierowuje te cząstki na ziemię.
  • Filtry chemiczne - Filtry te wykorzystują substancje chemiczne do zatrzymywania zanieczyszczeń. Substancje te mogą obejmować węgiel aktywny, zeolit lub jod. Podczas gdy te filtry są świetne w redukowaniu zapachów, nie robią wiele, jeśli chodzi o wychwytywanie małych cząstek w powietrzu.
  • Filtry HEPA - Filtry te są świetne w usuwaniu małych cząsteczek w powietrzu, których nie widać gołym okiem. A najlepsze w tych filtrach jest to, że faktycznie zatrzymują cząsteczki, więc możesz je usunąć z filtra i wymieniać filtr rzadziej.

Poznaj swoje opcje filtracji

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj filtra odgrywa ważną rolę przy zakupie oczyszczacza powietrza. W zależności od zanieczyszczeń, które chcesz usunąć z powietrza, powinieneś wybrać konkretny filtr.

Teraz, jeśli chodzi o filtry węglowe, istnieją dwa rodzaje - węgiel aktywny i węgiel nieaktywny. Różnica między tymi dwoma typami polega na tym, że węgiel aktywny ma naładowaną powierzchnię, która przyciąga więcej zanieczyszczeń niż węgiel nieaktywny.

Główną różnicą pomiędzy filtrami HEPA a filtrami elektrostatycznymi jest to, że filtry elektrostatyczne nie zatrzymują żadnych zanieczyszczeń. Jak już wspomnieliśmy, po prostu przekierowują je do podłoża.